BALIKESİR İL MEM ARGE

Üstün Yetenekli Öğrencilerde Teknoloji Temelli Yaklaşımlar Projesi Açılış Toplantısı

Erasmus+ Programı 2017 yılı teklif çağrısı Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği (KA1) alt programı kapsamında kabul edilen ve Müdürlüğümüzün yürütücüsü olduğu "Üstün Yetenekli Öğrencilerde Teknoloji Temelli Yaklaşımlar" projesi açılış toplantısı konsorsiyum üyesi okulların yöneticileriyle 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Üstün Yetenekli Öğrencilerde Teknoloji Temelli Yaklaşımlar Projesi Açılış Toplantısı

Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan ve 2017 teklif çağrısı döneminde Türkiye Ulusal Ajansı´na sunularak, Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği Ana Eylem 1 (KA1) programı kapsamında başvurusu yapılan 3500 proje içinden kabul edilen 113 projeden biri olan “Üstün Yetenekli Öğrencilerde Teknoloji Temelli Yaklaşımlar” projesinin açılış toplantısı konsorsiyum üyesi 6 kurumun yöneticileri ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda proje hakkında bilgi verilerek, katılımcı seçim kriterleri, katılımcıların ve ortak kurumların sorumlulukları, proje kazanımlarını artırmak için yapılacak işbirliği çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

43.920€ bütçe ile kabul gören Üstün Yetenekli Öğrencilerde Teknoloji Temelli Yaklaşımlar Projesi, öğretmenlerin BT´yi derslerde nasıl daha aktif ve ilgi çekici kullanabileceklerini görmelerini sağlamayı, fen, matematik ve BT alanlarında disiplinlerarası ilişki geliştirmek, mobil uygulamalar ve çeşitli yazılımlarla yeni kaynaklara ulaşma ve kendi kaynaklarını üretme yolunda yardım ederek eğitimin niteliğini artırmayı amaçlamaktadır. Öğretmenlerin öğrendikleri bilgiler ve edindikleri tecrübeler ışığında teknolojideki yenilikleri takip etmeye istekli hale gelmeleri ve geleceğin teknoloji üreten beyinlerini yetiştirmeleri de beklentilerimiz arasındadır. Bu projeyle Fatih Projesi tabletlerine yapılan büyük yatırım değerlendirilmiş olacaktır. Bu doğrultuda projemizin nihai hedefi il genelinde yükseköğrenime yerleşme oranının artırılmasına katkı sağlamaktır.

Bu amaçlar kapsamında ilimizde bulunan 3 fen lisesi ve 3 BİLSEM projede konsorsiyum üyesi olarak yer almıştır. Bu kurumlar, bilim insanı yetiştirmeyi misyon edinmiş okullardır. Bu nedenle bu kurumlarda çalışan fen ve matematik öğretmenleri özel görevlere sahiptir. Her biri farklı bir bölgede bulunan bu kurumlar çevreleri ve bölgelerindeki diğer kurumlarla etkileşim halinde olacak ve yenilikleri onlara taşıyacaktır.

Projede konsorsiyum üyesi olarak yer alan kurumlar aşağıdaki gibidir:

1.     Bandırma/Enerjisa Bandırma Fen Lisesi

2.     Bandırma/Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi

3.     Burhaniye/Burhaniye Bilim ve Sanat Merkezi

4.     Edremit/Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi

5.     Karesi/Şehit Turgut Solak Fen Lisesi

6.     Karesi/Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi

Konsorsiyum üyesi kurumlarda görevli fen bilimleri (fizik, kimya, biyoloji), matematik ve bilişim teknolojileri öğretmenleri hedef grup olarak seçilmiştir. Bu kapsamda her kurumdan 1’i bilişim teknolojileri, 1’i matematik, 2’si fen bilimleri öğretmeni olmak üzere toplamda 4 kişi yurt dışı hareketliliklere katılacaktır.

Projenin yurt dışı hareketliliklerine katılacak öğretmenlerin "Tabletlerle Fen ve Matematik Eğitimi" kursuna gitmesi planlanmıştır. 1 yıl sürecek olan proje ile konsorsiyum üyesi 6 kurumdan toplam 24 öğretmen yurt dışında kurs faaliyetine katılacak ardından yaygınlaştırma ve değerlendirme faaliyetlerinde görev alacaklardır.

 22-11-201722-11-2017

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.