BALIKESİR İL MEM ARGE

TÜBİTAK Bölge Finalistlerine Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

47. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında değerlendirilerek bölge finaline kalmaya hak kazanan 13 projemizin okul müdürleri, danışman öğretmenleri ve öğrencilerine yönelik bilgilendirme toplantısı ve motivasyon semineri 17 Mart 2016 tarihinde Balıkesir Yeni Öğretmenevi´nde gerçekleştirildi.
TÜBİTAK Bölge Finalistlerine Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

   Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknoloji Tasarım ve Değerler Eğitimi dallarında ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir. 

   Yarışma bölgesel değerlendirme ve final değerlendirmesi olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır. 12 bölge merkezi ilde her bölgenin kendi bünyesinde yaptığı bölgesel değerlendirmelerin ardından başarılı bulunan projeler ulusal değerlendirmeye alınarak ödüllendirilmektedir.

   Bu yıl 47.si düzenlenen yarışmada ilimiz, aralarında Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Kütahya, Afyon ve Yalova’nın bulunduğu 8 ili geride bırakarak “Eskişehir Bölgesi’nde En Çok Proje Üreten İl” unvanına 2.kez sahip olmuştur. Eskişehir Bölgesi’nden toplamda 1769 başvurunun yapıldığı yarışmada ilimiz 436 proje başvurusuyla büyük fark yaratmıştır.

   09.03.2016 tarihi itibariyle bölgesel değerlendirmeye kalmaya hak kazanan projeler açıklanmıştır. Yapılan değerlendirmede bölgede sergilenmeye layık görülen en iyi 100 proje arasında ilimizden 13 proje ile yer almıştır. 2 yıldır “Nicelikte Bölge 1.si” olan ilimiz geçtiğimiz yıl bölge finaline 3 proje ile katılırken bu yıl sayıyı 13’e yükselterek nitelikte de %300’den fazla artış sağlayarak ilimiz tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir. Bölge finaline en çok proje gönderen 3.il olan ilimiz Eskişehir ve Bursa illerini takip etmiştir.

   Proje başvurularında Kasım ayında TÜBİTAK Bölge Koordinatörlüğü ile işbirliği içerisinde 3 gün süreli olarak düzenlenen eğitimlerin ve Balıkesir Üniversitesi ile imzalanan işbirliği protokolünün payı büyüktür. Eğitim sonrasında katılımcıların okullarında da okul içi eğitimler düzenleyerek proje kültürünü okullarında yaygınlaştırmaları sağlanmıştır. Ayrıca Üniversite ile gerçekleştirilen etkinliklerde de öğrenci ve öğretmenlerin akademisyenlerin bilimsel görüşlerinden faydalanmaları sağlanmıştır. 

   22-25 Mart 2016 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenecek olan Bölge Sergisi ve akabinde gerçekleşecek ödül töreni herkesin katılımına açıktır. Sergi sonunda yapılan bölge değerlendirmesinde Türkiye Finali´ne kalacak 20 proje tespit edilecektir.

   Müdürlüğümüz de öğrenci ve öğretmenlerimizi özverili çalışmaları için tebrik etmek ve bölge sergisine olan mmotivasyonlarını artırmak amacıyla 17 Mart 2016 tarihinde proje sahibi kurumlarımıza yönelik bir bilgilendirme toplantısı ve motivasyon semineri düzenlemiştir. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet CENGİZ, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yücel KORKMAZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Rabiye KAHRAMAN ve Fahri ACAR ev sahipliği yapmıştır. Açış konuşmalarında ilimizde bu alanda bir ilk yaşandığını belirten Şube Müdürü Rabiye KAHRAMAN´ın ardından konuşmalarını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet CENGİZ, gösterdikleri üstün gayret ve azimli çalışmaları için kurumlarımızı kutlayarak başarılarının bundan sonraki süreçte de devam etmesini dilemiştir. 

   Programın açılış toplantısının ardından öğrenci ve öğretmenlerimizin motivasyonlarını artıcı bir seminer geçekleştiren Şube Müdürü Fahri ACAR, etkili sunum teknikleri ve stres yönetimi ile ilgili bir sunum gerçekleştirmiştir. Program, yarışma süreci ile ilgili soru vecap oturumuyla sona ermiştir.

   Ar-Ge Birimi olarak bizler de aşağıda isimleri yer alan ve 13 proje ile ilimizi bölgede başarıyla temsil edecek olan Karesi, Altıeylül, Edremit, İvrindi ve Gönen ilçelerimizdeki proje sahibi okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının Türkiye Finali´nde de devam etmesini diliyoruz.  

 

S.N. İLÇE ADI OKUL ADI PROJE ADI
1 ALTIEYLÜL KURTDERELİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ OYNUYORUM, EĞLENİYORUM, BALIKESİR ŞEHRİNİ ÖĞRENİYORUM
2 EDREMİT ÜLKÜ-MUHARREM ERTAŞ ANADOLU LİSESİ EVLERİMİZDEKİ ÇEŞME SULARININ KALİTESİ VE BULAŞICI HASTALIKLAR ÜZERİNDE YAĞIŞLARIN ETKİSİ VAR MIDIR? DOĞAL FİLTRE: "EĞRELTİ OTU"
3 EDREMİT FERNUR SÖZEN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ PRİNA (ZEYTİNYAĞI FABRİKA ATIĞI), POLİSTREN, CAM KÖPÜĞÜ VE ODUN TALAŞI GİBİ ATIK MALZEMELERDEN YARARLANARAK DAYANIKLI VE HAFİF POLİMER KOMPOZİT ÜRETİMİ
4 GÖNEN SARIKÖY ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ TOPRAK ANALİZİ YAPILARAK ÇELTİK ÜRETİMİ İÇİN UYGUN YETİŞTİRME ORTAMININ SAĞLANMASI VE SULAMA SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI
5 İVRİNDİ İVRİNDİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ YAŞAM AMACI VE SİBER ZORBALIK
6 KARESİ T.C ZİRAAT BANKASI BALIKESİR FEN LİSESİ ÇİFT KANALLI GÖRÜNTÜLERİN ANALİZİ
7 KARESİ ÖZEL BALIKESİR DOĞA ANADOLU LİSESİ FOLİK ASİTİN HT29 (KOLON KANSERİ KANSERİ HÜCRE HATTI) VE HUVEC (SAĞLIKLI İNSAN DAMAR ENDOTEL HÜCRE HATTI) ÜZERİNDEKİ SİTOTOKSİK ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI
8 KARESİ SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ BALIKESİR İLİ KARESİ İLÇESİNDEKİ ORTAÖĞRETİM 11. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BİREYSEL EKOLOJİK AYAK İZİNİN HESAPLANMASI
9 KARESİ SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ TOPRAKTAN GELEN SAĞLIK: HÜMİK BİR MADDE OLAN FÜLVİK ASİDİN KARACİĞER KANSERİ (HEP3B)VE KOLON KANSERİ (HT29) HÜCRE HATLARI ÜZERİNE ANTİ-PROLİFERATİF VE SİTOTOKSİK ETKİLERİNİN MTT TESTİ İLE ARAŞTIRILMASI
10 KARESİ KARESİ BİLİM VE SANAT MERKEZİ İÇ MEKÂNLARDA ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR AYDINLIK DÜZEYİ SABİTLEYİCİ
11 KARESİ KARESİ BİLİM VE SANAT MERKEZİ ÜSTÜN VE ÖZEL YETENEKLİ ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN BİLİMSEL YARATICILIKLARI İLE STEM ALANLARINA YÖNELİK TUTUMLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ VE STEM PUANLARININ ÇEŞİTLİ DEĞİŞKENLER AÇISINDAN İNCELENMESİ
12 KARESİ RAHMİ KULA ANADOLU LİSESİ ACI BİR HATIRA: "BULGARİSTAN´DAN TÜRKİYE´YE 1989 GÖÇÜ" VE BALIKESİR BASININA YANSIMALARI
13 KARESİ FATMA-EMİN KUTVAR ANADOLU LİSESİ BORA ADANMIŞ BİR ÖMÜR: MUHARREM GİRGİN

 

22-03-2016

 

22-03-2016

22-03-2016 22-03-2016
22-03-2016 22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  22-03-2016
 22-03-2016  

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.