BALIKESİR İL MEM ARGE

Özel Eğitim Öğretmenlerine Uygulamalı Davranış Analizi Eğitimi

   İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) arasında imzalanan Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan  “Balıkesir İlinde Özel Eğitim Öğretmenlerinin Uygulamalı Davranış Analizine Yönelik Tutum Geliştirmesi Proje Eğitimi” 12.09.2017 tarihinde Balıkesir Öğretmenevinde başladı.
Özel Eğitim Öğretmenlerine Uygulamalı Davranış Analizi Eğitimi

   Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yahya Çıkılı tarafından verilen eğitimin açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, idareciler ve özel eğitim öğretmenleri katıldı.

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarında özel eğitimin önemine vurgu yaparak: “Özel eğitime muhtaç bireylerin topluma uyum sağlamaları için onların bütün çocuklar gibi eğitimin bir parçası olarak kabul edilmesi ve desteklenmesi gereklidir. Nitekim devletimiz bu konuya çok önem vermeye başlamış ve bu eğitime destek verdiğini ortaya koymuştur. Bu çocukların eğitimlerine katkıda bulunan herkes işbirliği içinde olmalı, beraber hareket edilmeli, tecrübeler ve yeni bilgiler paylaşılmalıdır. Unutmayalım ki, çocuklarımıza verebileceğimiz en değerli hediye sevgidir. Onunla konuşmamız, oynamamız, birlikte zaman geçirmemiz önemlidir.” dedi.

   Yrd. Doç. Dr. Yahya Çıkılı da konuşmasında : “Uygulamalı Davranış Analizi, Özellikle erken dönemde tanılanmış özel eğitim öğrencilerinde önemli gelişmeler sağlayan yöntemdir. Özel eğitim ihtiyacındaki bireylerin tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinmesinin yanında, yeme bozukluğu tedavisinden trafik kontrolüne kadar pek çok alanda davranış değişikliği gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Uygun davranışları artırma, uygun olmayan davranışları azaltma ve yeni davranışlar kazandırma amaçlarına ulaşabilmek için davranışsal ilkeleri sistematik olarak uygulanmaktadır.” dedi.

    Özel eğitim öğretmenlerinin mesleki yeterliklerini geliştirmeyi amaçlayan eğitime, Balıkesir ili merkezi ve ilçelerinde görev yapmakta olan tüm özel eğitim öğretmenleri katılmaktadır. 

   Projeye 200 özel eğitim öğretmeni katılmakta olup; birinci grup 12.09.2017-13.09.2017 tarihlerinde; ikinci grup ise 14.09.2017-15.09.2017 tarihlerinde eğitimden yararlanacaktır. Eğitim sonunda öğretmenlere sertifika verilecektir.

14-09-201714-09-201714-09-201714-09-2017

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.