BALIKESİR İL MEM ARGE

Geleceğim Okulda Projesi Açılış Toplantısı

Erasmus+ Programı 2017 yılı teklif çağrısı Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği (KA1) alt programı kapsamında kabul edilen ve Müdürlüğümüzün yürütücüsü olduğu "Geleceğim Okulda" projesi açılış toplantısı konsorsiyum üyesi okulların yöneticileriyle 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi.
Geleceğim Okulda Projesi Açılış Toplantısı

Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi tarafından hazırlanan ve 2017 teklif çağrısı döneminde Türkiye Ulusal Ajansı´na sunularak, Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personelinin Öğrenme Hareketliliği Ana Eylem 1 (KA1) programı kapsamında başvurusu yapılan 3500 proje içinden kabul edilen 113 projeden biri olan “Geleceğim Okulda” projesinin açılış toplantısı konsorsiyum üyesi 14 okulun okul müdürleri ile gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda proje hakkında bilgi verilerek, katılımcı seçim kriterleri, katılımcıların ve ortak okulların sorumlulukları, proje kazanımlarını artırmak için yapılacak işbirliği çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

97.944€ bütçe ile kabul gören Geleceğim Okulda Projesi, ilimizde okul terki sorununun en fazla yaşandığı 14 okulda okul terki ile mücadele yöntemlerini geliştirmeyi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Stratejik Planı’nın önemli hedeflerinden biri olan ortaöğretimdeki okul terki oranını 2019 yılında %8,84’e düşürme noktasında destek görevi üstlenmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla ilimizde ortaöğretimde okul terki konusunda sorun alanı olduğu belirlenen okullarda bulunan öğretmenlerin, yurt dışında kurs faaliyetlerine katılmaları öngörülmektedir. Bu kapsamda Altıeylül ve Karesi ilçelerinden 3, Ayvalık, Bandırma ve Edremit ilçelerinden 2, Gönen ve Burhaniye ilçelerinden 1 olmak üzere toplamda 14 okul projede konsorsiyum ortağı olarak yer almıştır.

Projede konsorsiyum üyesi olarak yer alan okullar aşağıdaki gibidir:

1.       Altıeylül/100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2.       Altıeylül/Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi

3.       Altıeylül/15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi

4.       Ayvalık/Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

5.       Ayvalık/Şehit Abdullah Tayyip Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

6.       Bandırma/Haydar Çavuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

7.       Bandırma/Şehit Mehmet Günenç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

8.       Burhaniye/Ayşe Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

9.       Edremit/Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

10.    Edremit/Körfez Anadolu Lisesi

11.    Gönen/Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

12.    Karesi/Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi

13.    Karesi/Adnan Menderes Anadolu Lisesi

14.    Karesi/Balıkesir Lisesi

Konsorsiyum üyesi okullarda görevli 9.sınıf şube rehber öğretmenleri ile okul rehber öğretmenleri projenin hedef grubunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda her okuldan 1’i rehber öğretmen, 3’ü 9.sınıf şube rehber öğretmeni olmak üzere toplamda 4 kişi yurt dışı hareketliliklere katılacaktır. 2 yıl sürecek olan proje ile 56 öğretmenimizin yurt dışı hareketliliklere katılması planlanmıştır.

Proje için okul terki ile mücadele konusunda 4 ana tema belirlenmiş ve bu temalar, uygun kurs içerikleri ile eşleştirilmiştir. Temalar; terk sinyallerini algılama ve mücadele, müfredat uygulamaları/yöntem ve metot geliştirme, okul-aile işbirliği ve rehberlik uygulamaları, tanılama-veri toplama-ölçme yaklaşımları şeklindedir.

22-11-201722-11-201722-11-2017

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.