BALIKESİR İL MEM ARGE

Çocuk Mucitler Kategorisi "Türkiye Birincisi"

Çocuk Mucitler Kategorisi "Türkiye Birincisi"

 

   Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın destekleri, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) ev sahipliğinde ‘Geleceğin Teknolojileri’ ana temasıyla düzenlenecek ‘7. Science Expo 2018’, 4 gün boyunca Bursa TÜYAP Fuar Merkezi’nde ,Bursa Büyük Şehir Belediyesi iş birliği ile 26–29 Nisan 2018 tarihlerinde Bursa’da 7.’si gerçekleştirilen ‘7. Science Expo Proje Yarışması’ proje yarışması “Çocuk Mucitler” kategorisinde Şehit Prof Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Muharrem GÜLGÖNÜL, Bilişim teknolojileri öğretmeni Yunus Emre AVCU danışmanlığında hazırladığı “3B Baskıların Yarıda Kalması Nedeniyle Oluşabilecek Hammadde, Zaman ve Emek İsrafına Raspberry PI ile Uzaktan Çözüm” adlı projesiyle TÜRKİYE BİRİNCİSİ olmuştur. 
   ‘7. Science Expo 2018’ kapsamında bu yıl 4.’sü düzenlenen proje yarışmasının teması ‘Geleceğin Teknolojileri’ olarak belirlendi. Toplam 110 bin TL ödülün dağıtılacağı yarışmada ‘Çocuk Mucitler’, ‘Genç Mucitler’, ‘Usta Mucitler’, ‘İnsansız Hava Araçları’, ‘Drone’, ‘Mangala Turnuvası’, ‘Autodesk Tasarım ve Modelleme Yarışması’ ile ‘Meslekler Yarışıyor’ gibi 8 ayrı kategori bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) desteğiyle Türkiye genelindeki tüm okullarda proje yarışması çağrısı yapıldı. 
Türkiye geneli 81ilden 1265 projenin başvurduğu yarışmada ilk 50 proje finalist olarak belirlenirken, “Çocuk Mucitler” kategorisinde finalist 50 projenin içinden 14 proje yer almaktadır. Bu proje ilimizi bu etkinlikte temsil eden tek projedir. 
   Büyükşehir Belediyesi tarafından geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi hedefiyle projelendirilen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), dünya çapında ses getirecek bir bilimsel etkinliğe imza atıldı.
   Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sözlerinde; Cumhurbaşkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da çok önem verdiği, yerli ve milli üretimin teşvik edilmesini destekleyecek bir program hazırlandığını, bu amaçla düzenledikleri Bursa Bilim Şenliği’nin 7. yılından itibaren ‘Science Expo’ adı ile anılan, Bursa’da 6 yıldır ‘Bilim Şenliği’ adıyla gerçekleştirilen etkinlik gerek katılımcı sayısı, gerekse konseptiyle artık şenlik statüsünün üstüne çıkmıştır.‘7. Science Expo’da atölye çalışmaları, bilim gösterileri ve konferansları, bilimsel sergiler, simülatörler, robot şenliği, insansız hava araçları uçuşları ve drone gösterileri yapıldı. Etkinliğin marka değeri, uluslararası bilinirliği ve içeriğinin her yıl trendlere bağlı olarak yenilenmesi bu isim değişikliğini gerekli kılmaktadır. Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda, birikimli ve idealist gençlerin yetiştirilmesini sağlayan etkinliğin en önemli hedeflerindendir.
Organizasyon çerçevesinde 8 farklı kategoride proje yarışması, 100 farklı alanda atölye çalışmaları, bilim gösterileri, simülatörler, bilim konferansları, drone gösterileri ve insansız hava araçları uçuşları yapıldı. Polonya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Singapur gibi farklı ülkeden gelen ekipler de atölye çalışmaları ve bilim gösterileri yapıldı.

02-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-201802-05-2018

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.