BALIKESİR İL MEM ARGE

Bölgede "En Çok Proje Üreten İl" Balıkesir!

47. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´nda bu yıl da en çok proje üreten il Balıkesir oldu.
Bölgede

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Değerler Eğitimi ve Teknoloji Tasarım alanlarında düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması başvuruları 18 Ocak 2016 tarihi itibari ile sona ermiştir.

 

İlimizin bağlı bulunduğu Eskişehir Bölge Koordinatörlüğü’nden alınan verilere göre Balıkesir, aralarında Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Kütahya, Afyon ve Yalova’nın bulunduğu 8 ili geride bırakarak başvuru sayısında bölge birinciliğine yükselmiştir. Eskişehir Bölgesi’nden toplamda 1769 başvurunun yapıldığı yarışmada, geçtiğimiz yıla göre başvurularda genel anlamda düşüş yaşanmasına rağmen ilimiz 436 proje başvurusuyla büyük fark yaratmış olup diğer illeri geride bırakmıştır. Bölgede bulunan 3 büyükşehirden biri olan ilimiz, geçtiğimiz yılda bölge birincisi olarak yarışmaya damga vurmuştu. 2 yıldan beri bölgede “en çok proje üreten il” unvanını elinde tutan Balıkesir, bölgede üretilen projelerin %25’ine sahip olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. İl genelinde erken yaşta proje kültürünün oluştuğunun ve eğitim kurumlarının proje tabanlı düşünme becerilerinin arttığının göstergesi olan yarışma sonuçları, Balıkesir’in eğitimde fark yaratan çalışmalarının devamı niteliğindedir. İlimizin 2 yıldır süren başarısında üniversite işbirliğinin ve bilimsel eğitim çalışmalarının da rolü büyüktür.

 

Bölge Finali ile devam edecek yarışma süreci Türkiye Finali ile son bulacaktır. 22-25 Mart 2016 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Merkez Kampüsü Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek olan Bölge Sergisi tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizin ziyaretine açık olup 1769 proje arasından seçilerek sergilenecek olan en iyi 100 projenin görülmesi önümüzdeki yıl yapılacak proje çalışmaları için önemli bir zemin oluşturacaktır.

 

İlçelerimizin özverili çalışmaları ile Ulusal düzeyde 47 yıldır geleneksel olarak düzenlenen bu yarışmada sağlanan büyük başarıda emeği geçen ilimiz eğitim yöneticilerine, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür eder, yarışma sürecinde başarılarının devamını dileriz.

09-02-2016

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.