BALIKESİR İL MEM ARGE

BENGİ, Sevgi Merkezli Bir Yol

 Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında Manyas ve Gönen´de öğretmenlerle bir araya geldi.
BENGİ, Sevgi Merkezli Bir Yol

      Manyas ve Gönen´de gerçekleştirilen toplantılara, Vali Yazıcı´nın yanı sıra Manyas Kaymakamı İlyas Öztürk, Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Manyas Belediye Başkanı Tancan Barçın, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Manyas İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Demir, Gönen İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yılmaz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar ve çok sayıda öğretmen katıldı.

TEK KAYGIMIZIN ÖĞRENCİLERİMİZ

     Düzenlenen programlarda BENGİ projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Balıkesir Milli Eğitim camiası olarak BENGİ projesinin bir sevda olduğunu vurguladı. Sendika, siyasi görüş ayrımı yapmadan tek kaygımızın öğrencilerimiz olduğuna değindi. Konuşmasında Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesinin Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler ve Okul-Toplum-Aile İşbirliği olmak üzere dört ayaktan oluştuğunu kaydederek projenin içeriğini bir sunum eşliğinde anlattı.

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da öğretmenlere hitap ettiği konuşmasında, sadece sınavlara hazırlanan değil, ilim ve irfan sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Değerler eğitimine önem vermeliyiz" dedi. Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

BEN EĞİTİM İLE DERTLENİYORUM

     Öğretmenlerin toplumun geleceği olan gençleri yetiştirdiğini ve bu sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğini belirten Vali Yazıcı, "Ben bir köy çocuğuyum. Bir öğretmenimin benim yolumu açması ile ben şimdi buralardayım. Sizler de bunu başarabilirsiniz. Ben eğitim ile dertleniyorum, sizler de lütfen dertlenin. Gözümüzden bile sakındığımız, en kıymetlimiz olan evlatlarımızı sizin ellerinize teslim ediyoruz. Kul hakkı diye bir şey vardır, bunu hayatınızda ve iş yaşamınızda hep aklınızda bulundurun, yaşantımızı bu şekilde kurmamız gerekiyor." dedi.

EN BÜYÜK GÖREV ÖĞRETMENLERE VE AİLELERE DÜŞÜYOR

     Öğretmenlerin, öğrencilerine rol model olacağını ifade eden Vali Yazıcı, "Balıkesir´de uygulamaya koyduğumuz BENGİ Projesi sayesinde öğrencilerimiz hoşgörü, güven, sevgi, sorumluluk, barış ve dostluk konusunda çok şeyler öğrenecekler ve toplumda farkındalık oluşturacaklardır. Günümüzde çocuklara ve gençlere eğitim verilirken, akademik başarı kadar, dürüstlük, saygılı olma ve etik değerlere uyma gibi kavramların da üzerinde durulması gerekiyor. Bu konuda en büyük görev, öğretmenlere ve ailelere düşüyor. Değerler eğitimine önem vermeliyiz. Saygı, sevgi, sorumluluk, çalışkanlık, hoşgörü gibi olumlu duygular fazlasıyla gelişecektir. Öğretim yılı boyunca mutlaka her öğrencimiz kişisel yetenek ve istekleri doğrultusunda en az bir sportif faaliyete ve kültürel ve sosyal etkinliğe katılmalıdır. Okullarımız okul içi ve okullar arası sosyal sportif ve kültürel faaliyetler düzenlenmelidir. "dedi.

EĞİTİMİN TEMELİNİ DEĞERLER EĞİTİMİ OLUŞTURMALIDIR

     Eğitim sistemi içinde değerleri kazandırmanın ve değerler eğitiminin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Bir milletin bütün fertlerinin, özellikle de genç neslin kendi değerlerini ve evrensel değerleri öğrenmesi, özümsemesi ve bütün bunları sosyal hayatta davranış haline dönüştürebilmesinin yegâne yolu, elbette ki eğitimdir. Öyle ise, evimizde ve okullarımızda verdiğimiz eğitimin temelini Değerler Eğitimi oluşturmalıdır.  Öğretmenin branşı ne olursa olsun, sınıfa girdiği anda değerler eğitimine önem vermeli. Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Değerleriyle bezenmiş, bilimi seven, verimlilik kültürüne sahip, girişimci bir nesil yetiştirmek hedefindeyiz. Geleceği yetiştirmenin merkezinde bizler varız, bu çocukların geleceği bizlerin elinde onun için sorumluluğumuzu bilmemiz gerekir. Biz idarecilerin vazifesi iyi eğitim öğretim ortamlarını hazırlamaktır. Hepimiz yol arkadaşıyız, onun için birbirimize karşı sevgiyi eksik etmemeliyiz. Hepimiz, insanla ilgili süreci yönetiyoruz. Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerini önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. "dedi.

SEVGİ MERKEZLİ BİR YOL

     Öğretmenlerin başarılı olması için sevgi merkezli bir yol çizmeleri gerektiğini belirten Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü belirtmek isterim.´´ diye konuştu.

30-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-2017

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.