BALIKESİR İL MEM ARGE

Balıkesir’e Türkiye Birinciliği

15-20 Nisan 2018 tarihlerinde Antalya’da Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen Türkiye finallerinde kimya dalında Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Beyza BAYRAM ve Aybüke HALICI öğrencilerimizin, Semra ÇELİK YENİGÜN danışmanlığında hazırladığı “Prina (zeytinyağı fabrika atığı), polistren, cam köpüğü ve odun talaşı gibi atık malzemelerden yararlanarak elde ettiğimiz polimer kompozitin kullanım alanları” projesi 16.181 proje arasından üç eleme sonucu seçilerek Türkiye birincisi oldu.
Balıkesir’e Türkiye Birinciliği

TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

Bu yıl 49.su düzenlenen Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda toplam 11 proje birincilik, 21 proje ikincilik ve 31 proje üçüncülük ödülüne layık bulundu. 27 projeye teşvik ödülü verilirken 1 öğrenci yılın genç araştırmacısı, 2 öğrenci çevre bilinci tematik ödülü kazandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, açılış konuşmasında, bu yarışmada kazananının ya da kaybedeninin olmadığını, öğrencilerin buraya gelmelerinin ve sürecin içinde yer almalarının daha önemli olduğunu belirterek süreçte yer alan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, birincilik ödülleri TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş tarafından takdim edildi. İkincilik ödülleri Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Alanya HEP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz tarafından, üçüncülük ödülleri Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Antalya Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kambur, BİDEB Başkanı Dr. Ünal Gündoğan tarafından, teşvik ödülleri ise MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Gülderen Gültekin, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ve TÜBİTAK TUG Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık tarafından verildi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, psikoloji, sosyoloji, türk dili ve edebiyatı, tarih ve teknolojik tasarım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na 2018 yılında yapılan başvurular, geçen yıla oranla %16 oranından artış göstererek toplam 16.181 oldu. Yarışmaya başvuran 24.320 öğrencinin 13.303’ü kız, 11.017’si erkek öğrenci oldu.

Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Türkiye Birinciliği

12-15 Mart 2018 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul (Asya), İstanbul (Avrupa), İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezi ilde eş zamanlı olarak 1.200 proje sergilendi ve her bir proje üç akademisyen tarafından değerlendirilerek alınan ortalama puanlara göre 219 proje finalist olarak belirlendir. Finalist projeler, 16-18 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi’nde sergilendi. Sergilenen 219 finalist projenin 2’si ilimize ait olup detaylar aşağıdaki gibidir:

S.N. Alan İlçe Okul Öğrenciler Danışman Öğretmen Proje Adı
1 Kimya Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beyza BAYRAM-Aybüke HALICI Semra ÇELİK YENİGÜN Prina (zeytinyağı fabrika atığı), polistren, cam köpüğü ve odun talaşı gibi atık malzemelerden yararlanarak elde ettiğimiz polimer kompozitin kullanım alanları
2 Fizik Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi Nazmi Alperen KOÇ-Alperen BERBEROĞLU Pınar SABAZ Bor bileşiklerinin x ışınlarını soğurma özelliklerinin incelenmesi ve yeni radyasyon zırhlama malzemelerinin sentezi

Türkiye finallerinde kimya dalında Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Beyza BAYRAM ve Aybüke HALICI öğrencilerimizin, Semra ÇELİK YENİGÜN danışmanlığında hazırladığı “Prina (zeytinyağı fabrika atığı), polistren, cam köpüğü ve odun talaşı gibi atık malzemelerden yararlanarak elde ettiğimiz polimer kompozitin kullanım alanları” projesi 16.181 proje arasından seçilerek Türkiye birincisi oldu.

İlk Üçe Giren Öğrencilere Üniversite Sınavında Ek Puan

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması´nın final aşamasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri yıl ödül aldıkları alanla ilgili Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Kontenjan Kılavuzu´nda belirtilen bölümleri tercih etmeleri halinde, yarışmada aldıkları dereceyle orantılı ek puan uygulamasından yararlanacaklar. Öte yandan yarışmanın final aşamasında derece alanlar arasından akademik jüri tarafından belirlenen projeler, ABD´de düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (INTEL-ISEF) Proje Yarışmasına ve Avrupa Birliği (AB) Genç Bilim İnsanları Proje Yarışması´na katılacaklar. Söz konusu yarışmalarda “birincilik, ikincilik ve üçüncülük” derecesi elde eden proje sahibi öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl ÖSYM Kontenjan Kılavuzu´nda belirtilen ilgili bölümlere sınavsız yerleştirme hakkından da faydalanacaklar.

İlimizden bölge birincisi olarak seçilen ve Türkiye finallerinde yarışan öğrencilerimizi, onlara danışmanlık yapan öğretmenlerimizi ve onları teşvik eden okul idarelerimizi kutlar ve başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

30-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-2018

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.