BALIKESİR İL MEM ARGE

81 İlden Gençler Balıkesir’de Bilim Konuşacak

Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimi tarafından Erasmus+ Programı Ana Eylem 3 Politika Reformlarına Destek: Yapılandırılmış Diyalog Gençler ve Gençlik Alanında Karar Alıcılar Arasındaki Toplantılar kapsamında başvurusu yapılan “Sosyal Hayata Aktif Katılımda Bilimsel Düşüncenin Rolü: Söz Gençlerin” isimli proje, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından başarılı bulunarak 29.356€ hibe almaya hak kazandı.
81 İlden Gençler Balıkesir’de Bilim Konuşacak

Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Belediyesi’nin ortak olarak yer aldığı proje ile lise öğrenimine devam etmekte olan gençleri temel, sosyal ve uygulamalı bilimler alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak için “1. Ulusal Ortaöğretim Öğrencileri Kongresi”nin düzenlenmesi amaçlanmıştır. Projenin bilimsel ve sosyal boyutlarının eksiksiz tamamlanması için Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi ve Karesi Belediyesi bir araya gelmiştir.

10. Kalkınma Planı´nda da belirtildiği ve desteklendiği üzere; gençlerin bilgi toplumunun gerekleriyle donatılmış, ülke kalkınmasında aktif, yaşam becerileri güçlü, öz güven sahibi, insani ve milli değerleri haiz, girişimci ve katılımcı olmalarını sağlayabilmenin yolu temel ve çapraz yeterlikleri edinmelerinden geçmektedir. Buradan hareketle düzenlenecek kongrenin ana teması "gençlerin sosyal hayata aktif katılımı" olarak belirlenmiş, ana temayla ve de temel-çapraz yeterliklerle bağlantılı olarak 4 alt tema seçilmiştir. Bunlar fen bilimleri, beşeri bilimler, bilgi ve iletişim teknolojileri ve değerler eğitimi temalarıdır. Gençlerin bu temalarda hazırlayacakları bildirileri kongrede sunmalarının sağlanması projenin ana faaliyetini oluşturmaktadır. Böylelikle gençlerin mevcut ve gelecek yaşantılarında aktif olarak sosyal hayata ve karar alma süreçlerine katılımlarını güçlendirmek hedeflenmektedir.

Sosyal Hayata Aktif Katılımda Bilimsel Düşüncenin Rolü: Söz Gençlerin projesi, Balıkesir´de Erasmus+ Program dönemi başından itibaren Ana Eylem 3 Politika Reformlarına Destek: Yapılandırılmış Diyalog Gençler ve Gençlik Alanında Karar Alıcılar Arasındaki Toplantılar kapsamında destek alan ikinci proje olma özelliğiyle de öne çıkmaktadır.

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.