BALIKESİR İL MEM ARGE

TÜBİTAK 4006 – Bilim Fuarları Destekleme Programı Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı

3 Kasım 2017 Tarihinde TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu’nda 10:00-16:30 saatleri arasında “Tübitak 4006 – Bilim Fuarları Destekleme Programı Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı.
TÜBİTAK 4006 – Bilim Fuarları Destekleme Programı Değerlendirme ve Bilgilendirme Toplantısı

Toplantı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN açılış konuşması ile başladı. Toplantıya; Doç. Dr. İlker Murat AR (TÜBİTAK Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Şemsettin TÜRKÖZ(BİTO Daire Başkanı), Mustafa ORHAN (Bilim ve Toplum Programları Müdürü), DDK üyeleri, Bilim Toplum Ekibi, 81 ilden İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Temsilcileri ve İl Temsilcileri katıldılar. Toplantıda süreç ile ilgili paylaşımlar anlatılarak, değişen hususlar üzerinde duruldu.

Toplantı Sunuları İçin Tıklayınız.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI İÇİN ÖNEMLİ HUSUSLAR-HATIRLATMALAR

1.Sisteme projeler yüklendikten sonra, proje yürütücüsünün onayla butonuna basması gerekmektedir. Aksi takdirde il sorumlusu projelerinizi sistemde göremeyecektir ve değerlendirme yapamayacaktır. 1 Aralığa kadar onayla butonunu kaldırarak istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz. En son Onaylamayı unutmayınız

2. Projeleri sisteme yüklemek için 1 Aralık tarihi son gündür. Bu tarihten sonra projelerde değişiklik yapılamaz. Bu nedenle il sorumlusunun son gün yüklenen projeler için sizlere geri dönüş yapabilmesi mümkün olmayacaktır. son günlerde sisteme yoğun bir proje yüklemesi yapıldığı için sistem kilitlenebilmekte, yükleme yapılamamaktadır bunun sonucunda da başvuruların onaylanmaması gibi mağduriyetler yaşanmaktadır. Bu nedenle projelerinizi son güncel halini en geç 1 Aralık’tan 1 hafta öncesinden (24 Kasım) sisteme yüklemeniz tavsiye edilir.

3. Okulunuzda Geçen senelerde sunulmuş projeler bu sene tekrar sunulmamalıdır.

4. Projeler değerlendirilirken aşağıdaki kriterler dikkate alınacaktır (Tüm okul projelerinin hepsi 1 proje kabul edilerek değerlendirme yapılır):

a.       4006 Tübitak Bilim Fuarları programı kapsamına ve amacına uygun mu?

b.      Araştırma projelerinde kullanılması planlanan gözlem, deney ve anket gibi yöntemler ayrıntılı anlatılmış mı?

c.       Projeler; toplumsal, bilimsel fayda ve kazanım sağlıyor mu?

d.      Önerilen projen yapılabilirliği/kullanılabilirliği yeterli mi?

e.       Önerilen proje, öğrencinin bilgi/beceri düzeyini artırabilecek nitelikte mi?

5.Sunulan projelerin en az %50’si Araştırma Projesi olmak zorundadır. Bu amaçla aşağıda Proje Tipleri ve kısaca içerikleri yazılmıştır. Projelerinizi hazırlarken lütfen bu kriterleri göz önünde bulundurunuz.  Projeler çağrı kapsam ve amaçları doğrultusunda hazırlanmalıdır.

Araştırma Projeleri: Bu tip projelerde, deney, gözlem veya anketlerle veri toplanır.

Araştırma ve Geliştirme Projeleri: Bu tip projelerde, bir problemi çözecek ya da bir işi daha iyi yapabilecek bir maket/model/alet tasarlanır ya da geliştirilir.

Bilgi Araştırma Projeleri: Bu tip projelerde, seçilen bir konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapılarak elde edilen bilgiler sentezlenir.

6.http://bilimiz.tubitak.gov.tr üzerinden her okul için sadece bir kişi proje yürütücüsü olarak başvuru yapabilir.

 

7. Bilim Fuarı en az 1 gün, en fazla 2 gün olabilir.

 

8.e imza süreci için geç kalmayınız. Başvuru sırasında e imza gerekmiyor. Sözleşme e imza ile Ocak ayında imzalanacaktır. Kamu Sertifikasyon Merkezi dışında başka kurum/kuruluşlardan alınan e-imza kullanılabilir.

 

9.Fuar kapsamında sergilenecek bir projede en fazla 5 danışman öğretmen ile 20 öğrenci görev alabilir. Bir öğrenci birden fazla projede görev alabilir.

 

10. Yürütücülerin TÜBİTAK ile iletişimi yalnızca e-posta ile olacaktır. Mali konular ve sözleşme ile ilgili sorularınız için: bito-mades-proje@tubitak.gov.tr

Diğer tüm konularla ilgili sorularınız için:

 

bt4006@tubitak.gov.tr

08-11-201708-11-201708-11-201708-11-2017

Kasaplar Mahallesi Eski Sındırgı Caddesi No1/A Altıeylül/BALIKESİR - 0266 277 10 26/27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.